Pokud vyrážíte na cesty autem, měli byste znát místní předpisy a vědět, jak řešit krizové situace. Pokuty bývají v zahraničí vysoké a za svůj omyl můžete zaplatit i několik tisíc. Nečekané výdaje mohou pořádně zamávat s vaším rozpočtem, nebo dokonce zkrátit dovolenou.

Hodit starosti za hlavu, strávit čas s nejbližšími, relaxovat a užít si zimních radovánek… I když nám léto ještě nedalo sbohem, už teď se můžeme těšit na zimní dovolenou. Když se v duchu přenesete do vzdálených míst a představíte si sebe, své přátele, rodinu, děti a krajinu pokrytou sněhem, nejspíš vás ani nenapadne myslet na nepříjemnosti, které vás při dovolené v zahraničí mohou potkat. Štěstí ale přeje připraveným. Pokud vyrážíte na cesty autem, měli byste znát místní předpisy a vědět, jak řešit krizové situace. Pokuty bývají v zahraničí vysoké a za svůj omyl můžete zaplatit i několik tisíc. Nečekané výdaje mohou pořádně zamávat s vaším rozpočtem, nebo dokonce zkrátit dovolenou. Rodinná idyla a společné sny o báječné dovolené se rázem rozplynou, proto přípravu nepodceňujte. Poradíme vám, na co byste neměli zapomenout před každou cestou do zahraničí.

1.Zmapujte „terén”

„Jiný kraj, jiný mrav”, říká známé pořekadlo. Vždy, když jedete autem do zahraničí, vyhledejte si informace o povinné auto výbavě. V ostatních zemích totiž mohou platit jiné předpisy než u nás. Znát byste měli také povolenou rychlost na rychlostních silnicích a dálnicích. Pokud vyrážíte do hor, můžou se vám hodit sněhové řetězy. Uvíznout v závějích a čekat na vyproštění není nic příjemného, obzvlášť pokud cestujete s dětmi. Použití sněhových řetězů v některých lokalitách předepisuje dokonce dopravní značení. Pokud byste vjeli na silnici označenou dopravní značkou se sněhovou vločku bez řetězů, riskujete pokutu. 

2.Hoďte auto do gala

Jste si jistí, že je na váš vůz spolehnutí? Před každou delší cestou nezapomeňte zkontrolovat technický stav svého auta a platnost STK. V pořádku musíte mít také doklady – bez malého technického průkazu a zelené karty se neobejdete. Pokud pojedete zapůjčeným vozem, budete navíc potřebovat plnou moc podepsanou majitelem auta, nebo nájemní smlouvu. 

3.Připravte se na krizové situace

Nemusíte si kazit radost z plánování dovolené představami o kritických situacích. Přesto byste měli vědět, jak se zachovat v případě autonehody. Pokud by k jakékoliv kolizi přeci jen došlo, budete se cítit jistější a klidnější. Jako první byste na místě nehody měli zajistit bezpečí všech osob. Zapněte varovná světla, místo označte trojúhelníkem a oblékněte si reflexní vestu. V některých zemích tuto povinnost zákon neukládá, přesto byste měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při vážnějších autonehodách poskytněte zraněným první pomoc a přivolejte záchrannou službu. 

Kontaktujte také policii, a to i kdyby šlo pouze o drobné škody na majetku. Jakmile policie dorazí, nechte si sepsat protokol o šetření na místě nehody. Pokud policie v dané zemi řeší pouze závažné autonehody, pojišťovna si poradí i bez protokolu. S účastníky nehody nezapomeňte vyplnit evropský záznam dopravní nehody. Buďte však opatrní a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Pokud nehovoříte jazykem dané země, vepište do protokolu své vlastní poznámky o nehodě. Poté kontaktujte svou pojišťovnu a škodu jim ohlaste. 

4.Uložte si důležité kontakty

Pokud tápete, jak v případě krizové situace na silnicích jednat, řekněte si o pomoc. Číslo na asistenčí službu mějte pro jistotu uložené v mobilu. Asistenti vám po telefonu poradí, jak dále postupovat, případě zajistí odtah nepojízdného vozu do nejbližšího servisu. Kromě povinného ručení doporučujeme uzavřít ještě doplňkové pojištění. To může zahrnovat například přistavení náhradního vozidla nebo přepravu vašeho auta zpět do Česka. Nabídky pojišťoven se různí. S výběrem správné pojistky vám proto nejlépe poradí váš finanční poradce.

Po ruce byste měli mít také číslo na hasiče, policii a záchrannou službu. Většina zemí používá mezinárodní číslo tísňového volání 112. Neplatí to ale všude. V Německu volejte 110, v Rakousku 133 a v Itálii 113.