Inflace vám z vašich úspor ukrojí každý den pořádný kus. A co teprve za pět, nebo za deset let? Správnou investicí své finance zhodnotíte a ochráníte před inflací. Pokud patříte mezi konzervativce a nechcete příliš riskovat, investice do zlata bude trefou do černého. Pět pádných argumentů a odpovědí na nejčastější otázky vás přesvědčí, že do oblíbeného kovu může investovat každý.

1.Zlato má trvalou hodnotu

Co když nakoupím zlato a za pár měsíců jeho cena prudce klesne? Nepřijdu o své úspory? 

Světové trhy propadnou, akcie půjdou ke dnu, ale zlato si uchová navždy svou hodnotu. Ta stoupá nejvíce ve chvíli, kdy je na spadnutí další světová krize. I když cena zlata občas mírně zakolísá, v dlouhodobém horizontu se pohybuje stále v plusu. Pokud máte úspory, které neplánujete v nejbližších letech utratit, nákup zlata je efektivní a málo rizikovou investicí.

2.Můžete investovat po malých částkách

Vyplatí se mi nakoupit zlato, když zatím nemůžu investovat větší částku? Není lepší těch pár tisíc uložit na spořicím účtu? 

Do zlata může investovat každý. Nemusíte být bohatí a vydělávat desetitisíce. Zlaté slitky koupíte už od 1 g. Stačí investovat pravidelně a chytře. Za pár let se finance rozmnoží a na kontě můžete mít pořádný balík. 

3.Neplatíte daň z příjmu ani z výnosu

Co když se rozhodnu zlato prodat? Nespolknou mi výnos daně? 

Kdo kupuje a prodává zlato jako fyzická osoba, neplatí daň z výnosu ani daň z prodeje. Zdanění se týká pouze právnických osob, které drahé kovy nakupují pro firmu. 

4.Můžete si rozložit rizika

Co se stane, když budu potřebovat část investovaných peněz? Na spořicím účtu si můžu malou částku kdykoliv vybrat, ale jak je to u zlata?

Zlaté slitky můžete nakupovat po menších gramážích. V případě potřeby pak prodáte jen tolik zlata, kolik budete potřebovat v penězích. Výhodně nakoupené větší kousky necháte dále růst na hodnotě. Své investiční portfolio můžete rozšířit také o zlaté mince, stříbro nebo další drahé kovy. Dojde tak diverzifikaci, čili rozdělení investovaných financí mezi několik investičních nástrojů. Tím můžete snížit riziko spojené s poklesem ceny komodit, které vlastníte ve svém investičním portfoliu.

5.Spořit můžete i v bance

Když si koupím zlato, neukradnou mi ho zloději? Není bezpečnější uložit volné finance na účet nebo spoření? 

Zlato můžete nakoupit také prostřednictvím banky. Aktuálně tuto službu nabízí pouze banka Expobank v rámci svých produktů NEO účet a Zlaté spoření. Vedení účtu je zdarma a při založení Zlatého spoření získáte bonus 500 Kč ve zlatě. Nákup zlata provedete jednoduše v internetovém bankovnictví. Stačí si vybrat měsíční spořicí částku od 500 do 700 Kč, délku spoření a konkrétní produkt – tedy cihličky či mince.

Začínáte s investováním?

Pokud přemýšlíte o investování, jistě se vám honí hlavou spousta dalších otázek. Kde můžu výhodně nakoupit zlato? Jak správně diverzifikovat portfolio? Jak můžu snížit rizika a maximalizovat výnosy? Kdy je ta správná doba pro nákup drahých kovů? 

Můžete se pustit do pátrání po informacích a strávit dlouhé hodiny studiem. Nebo se můžete obrátit na svého investičního poradce. Společně najdete nejlepší způsob, jak sestavit výnosné investiční portfolio.