V oblasti financí jsou Češi známí tím, že neradi riskují. Své úspory mají nejčastěji uložené na bankovních nebo spořicích účtech v domnění, že jsou v naprostém bezpečí. Co se ale stane v případě, kdy banka zkrachuje? Dostanete všechny peníze zpět? Jak jsou vlastně bankovní účty kryté?

Jak funguje garanční systém finančního trhu?

Banky, družstevní záložny i stavební spořitelny jsou kryté Fondem pojištění vkladů. Peníze z fondu mohou být použity v případě, že některé z finančních institucí hrozí na českém trhu krach. Rezerva má posloužit jako finanční injekce, aby banka či spořitelna mohla dále pokračovat plně nebo alespoň částečně ve svém chodu. 

O čerpání peněz z fondu rozhoduje Česká národní banka. Peníze z fondu nejsou určené jako výplata náhrad klientských vkladů. 

Jaké máte jako klient banky či spořitelny jistoty?

Vaše úspory jsou ze zákona 100% kryté až do výše 100 000 euro.Lhůty pro zahájení výplat jsou 20 dnů. Ve Fondu pojištění vkladů je aktuálně zhruba 34 miliard Kč. I malé české banky ale mají na vkladech svých klientů 60 a více miliard korun. Co to v praxi znamená? Že peníze z Fondu pojištění vkladů v případě krachu banky, záložny či spořitelny absolutně nestačí. 

Fond má možnost si chybějící finance vypůjčit formou dluhopisů. Nikdo vám ale dopředu neřekne, jak rychle by bylo možné situaci vyřešit a jestli by v případě krachu větší banky, nebo dokonce více bank najednou, bylo skutečně reálné získat potřebnou částku. V případě větší ekonomické krize tak nemáte žádné jistoty. 

Na výplatu svých úspor byste v praxi mohli čekat klidně i roky, jako tomu bylo v minulosti u již zkrachovalých bank. 

A to není vše. Než byste své finance dostali zpět, ukrojí vám z vašich úspor pořádný krajíc inflace. To znamená, že za několik let čekání si za stejnou sumu koupíte mnohem méně zboží než dnes. Pro lepší představu si vzpomeňte, kolik vás stál nákup v obchodě před rokem a kolik dnes. Přesně to je ta inflace a jistě mi dáte za pravdu, že už si za stejné množství peněz nenakoupíte tolik potravin.

Jak můžete své finance chránit?

Zkušení investoři nikdy nesází na jednu kartu. Pokud máte všechny úspory v bance nebo na jednom spoření, v případě krachu můžete minimálně dočasně přijít o všechno. Doporučuji proto rozdělit rizika mezi více finančních institucí a část peněz investovat. 

Češi ale patří mezi konzervativce a valná část národa považuje investování za příliš rizikové. 

Pravdou je, že pravděpodobnost krachu fondu je násobně nižší, než krachu banky. Protože žádný fond v historii ještě nezkrachoval. 

Zkuste si sami položit otázku: Zkrachuje najednou Microsoft, Apple, Amazon, Google a další největší světové firmy? Přesně toto by znamenal krach fondu, protože fondy investují do několika společností, nikdy ne pouze do jedné.Pravděpodobnost krachu fondu se proto blíží nule.

Další výhodou investování je zhodnocení úspor v čase. Zatímco na běžném či spořicím účtu vám každý den úspory vlivem inflace ztrácí na hodnotě, vhodnou investicí můžete získat zajímavé zhodnocení. 

Přijďte se poradit, jak a kam chytře investovat, aby vaše úspory byly v bezpečí nebo se zeptejte svého finančního poradce.

Chcete poradit online?

Kontaktujte mě prostřednictvím formuláře níže.

Poradím:

  • Online prostřednictvím video konferenční schůzky
  • Emailem
  • Telefonicky