Úrokové sazby na pořízení bydlení jsou lákavé, proč tedy nevyměnit drahý nájem za vlastní byt či dům? Najít dokonalou nemovitost ale nemusí být vůbec jednoduché. Na exkluzivní nemovitosti čekají desítky zájemců a lehce se může stát, že vám někdo vypálí rybník. Jak zvýšit své šance na úspěch a získat náskok před ostatními kupujícími?

Štěstí přeje připraveným

Majitelé nemovitostí obvykle upřednostní zájemce, který má finance k dispozici a může okamžitě sepsat rezervační smlouvu. Pokud jste našli vysněnou nemovitost, ale nemáte vyřešené financování, uběhne několik dní nebo týdnů, než dostanete u banky zelenou. Během této doby vám nemovitost někdo rychlejší může vyfouknout. Pokud si necháte ještě před prohlídkou předschválit limit úvěru, máte vysněnou nemovitost v kapse. 

S předschváleným limitem úvěru se vyhnete také nepříjemnému zklamání, když zjistíte, že na vybranou nemovitost finančně nedosáhnete. Své finanční možnosti a výdajový strop byste měli znát ještě před tím, než vyrazíte na první prohlídky.

Jak vyřídit předschválený limit?

U vybrané finanční instituce podáte žádost o úvěr, doložíte příjem a výpisy z běžného účtu. Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku, máte do týdne schváleno. A co když jste se ještě neporozhlédli a nevybrali konkrétní úvěrový produkt ani banku? Obraťte se na spolehlivého finančního poradce. Budete mít jistotu, že získáte nejvýhodnější úrok i podmínky, které současný trh nabízí. A co víc, budete vědět, na jakou výši hypotéky s ohledem na své příjmy a výdaje dosáhnete. Do banky už můžete jít s jasným požadavkem – chci půjčit 2 000 000 Kč.

Předschválený limit můžete použít na nákup bytu v osobním vlastnictví, převod členských práv u družstevního podílu, koupi rodinného domu či pozemku.

Na co si dát u předschváleného limitu pozor? 

Sankce za nečerpání úvěru

Momentální nízké úroky jsou lákavé, v každém případě se vyvarujte unáhleného rozhodnutí. Pokud v nejbližších měsících neplánujete aktivně hledat nemovitost, raději si nic nesjednávejte. Pokud hypotéku nezačnete čerpat do smluvního termínu, hrozí vám nemalé sankce – až 5 % ze sjednané výše úvěru. 

Alternativou může být úvěr s prodlouženou lhůtou čerpání – některé společnosti nabízí lhůtu pro čerpání 3 roky.

Změna účelu úvěru

Hledáte byt, dům nebo stavební pozemek? Pokud máte o typu nemovitosti jasnou představu, máte o starost méně. Co když jste ale na vážkách?

Pokud si například sjednáte hypotéku na koupi rodinného domu, ale nakonec se rozhodnete koupit stavební pozemek pro vlastní výstavbu, můžete při změně názoru tvrdě narazit. Některé společnosti vám bez problému upraví smlouvu a změní účel úvěru. Jiné po vás budou chtít vysoké poplatky a další vám hypotéku nebudou moci poskytnout, protože půjčují pouze na koupi rodinného domu nebo bytu v osobním vlastnictví. Pro tyto případy se vyplatí sjednat úvěr u společnosti, která umí flexibilně a bez poplatku měnit účel úvěru.

Nízký nebo vysoký limit úvěru

Další problém může nastat v případě, kdy se rozhodnete koupit dražší nemovitost a sjednaný úvěr vám nebude stačit. Při pozdějším navyšování limitu můžete přijít o výhodný úrok. 

Do potíží se můžete dostat také v situaci, kdy si vyberete nemovitost výrazně levnější. U některých smluv máte pouze možnost nevyčerpat 20 % sjednaného úvěru a pokud zbylých 80 % nevyčerpáte, hrozí vám opět vysoké sankce. 

Pokud si výškou sjednaného limitu nejste jistí, vyplatí se sjednat takový produkt, kde je podmínka vyčerpat například jen 200 000 Kč.

Vyplatí se vyčkávací strategie?

Poslední týdny se na odborných portálech dočtete protichůdné informace. Jeden den se dozvíte, že úroky budou nadále klesat, další den zjistíte pravý opak. Vyplatí se raději vyčkávat, nebo sjednat hypotéku co nejdříve?

Situaci na trhu je v dnešní době obtížné předvídat. Odkládáním sjednání hypotéky můžete něco málo ušetřit, nebo naopak přijít o pořádný ranec. Pokud bydlíte v nájemním bydlení a koupi vlastního bydlení odkládáte, přicházíte každý měsíc o peníze, které byste mohli raději investovat do svého. Když k tomu připočtete inflaci, která znehodnocuje vaše úspory, a neustále se zvyšující nájemné, není moc nad čím přemýšlet. Jakýkoliv úrok, který je pod hranicí průměrné inflace v ČR, se vždy vyplatí. 

Pokud už nechcete dále otálet a rádi byste co nejdříve bydleli, rád vám poradím, kde dostanete nejvýhodnější podmínky a úrok.