Rodiče chtějí pro své děti vždy to nejlepší. Třeba je spolehlivě chránit při nečekaných událostech, jakým bývají nejrůznější úrazy a nemoci, kterým bohužel nemůžeme zabránit. Pojištění pro děti v případě potřeby zajistí dostatečný finanční polštář nejen pro léčbu a rekonvalescenci. Jak ale při sjednání pojištění vybrat ten správný produkt a nepřijít v případě pojistné události zkrátka?

Pokryjte dlouhodobá rizika

Pojistka pro děti by měla pokrýt především dlouhodobá rizika. Menší úraz s krátkodobou rekonvalescencí většina rodin zvládne i bez pojištění. V případě náročnější léčby a dlouhého zotavování už příjmy rodiny nemusí dostačovat. 

Úraz nebo dlouhodobá nemoc totiž pro rodinu obvykle znamenají:

  1. Další náklady na léčbu
  • Základní péče je sice hrazena zdravotní pojišťovnou, jako rodič ale jistě budete chtít pro své dítě maximum. To znamená další výdaje, které padnou například na rehabilitace, dojíždění do zdravotnického zařízení, nadstandardní léčbu či zdravotnické pomůcky a další. 

2. Pokles nebo výpadek jednoho příjmu

  • Při dlouhodobé nemoci dítěte nejčastěji musí jeden z rodičů zůstat doma. To se projeví poklesem příjmu. V případě trvalých následků může hrozit úplná ztráta zaměstnání nebo nutnost zvolit méně placenou práci či snížený úvazek. Výpadek budoucího příjmu dítěte

3. Srovnejte všechny parametry pojištění

  • Pokud vaše dítě v důsledku úrazu či nemoci utrpí trvalé následky, zhoršují se jeho šance na uplatnění na pracovním trhu. S tím je spojená také zhoršená finanční situace, protože invalidní důchod pokryje sotva běžné výdaje.

Častou chybou v pojistných smlouvách je, že pojištění nepokryje všechna hlavní rizika. V případě pojistné události byste mohli narazit na nejrůznější výluky nebo zjistit, že na vaši situaci se pojistka zkrátka nevztahuje.

Co by mělo obsahovat dobré pojištění pro děti?

  • Trvalé následky úrazu – zpravidla pokryjí jednorázové výdaje spojené s úpravou bytu či domů na bezbariérový nebo také doplní příjem jednoho rodiče, který se bude starat o své dítě a v práci si sníží pracovní úvazek.
  • Vážná onemocnění – hradí jednak zvýšené výdaje na léčbu či nadstandardní léčbu, ale také případný chybějící příjem jednoho z rodičů, který bude mít neplacené volno z důvodu péče o dítě.
  • Denní odškodné – pojistné plnění za každý den nezbytného léčení úrazu – toto riziko je spíše doplňkem, protože při drobných úrazech rodinný rozpočet nemusí poklesnout.
  • Invalidita v důsledku úrazu či nemoci – např. výdaje na ošetřovatelku (20-30 000 Kč měsíčně), ústavní péče (14-30 000 Kč měsíčně) atd.
  • Ošetřování dítěte – pokud jste zaměstnanec a staráte se o nemocné dítě, stát vám vyplatí 60 % vašeho příjmu po dobu 9 dní, na pokrytí zbývající doby ošetřování potřebujete komerční pojištění.
  • Pobyt v nemocnici – pokud se vaše dítě dostane do nemocnice, pravděpodobně budete chtít být po celou dobu s ním, zvláště pokud je ještě malé. Když si sjednáte dostatečně vysokou částku pojištění pro pobyt v nemocnici, pokryjete ztrátu příjmu za dny, kdy čerpáte neplacené volno.

Výhody vs nevýhody dětské pojistky

Výhodou pojištění pro děti je příznivá cena, která je ve srovnání oproti pojištění pro dospělého mnohem nižší. Přitom může pokrýt veškeré náklady, které vám vzniknou při úrazu nebo dlouhodobé nemoci vaší ratolesti. Ty se v těchto případech mohou vyšplhat až na několik milionů. 

Nevýhody pojištění pro děti jako takového bude hledat stěží. Nevýhodné mohou být akorát ceny nebo podmínky jednotlivých pojišťoven. Při výběru správné pojistky proto buďte obezřetní a nenechte se zlákat první nabídkou. 

TIP: Výhodným řešením je obvykle sjednat dětskou pojistku spolu s pojištěním ostatních členů domácnosti. Pojišťovny totiž nabízí slevy na další uzavřené smlouvy. 

Pokud ještě nemáte takové pojištění nebo si nejste jistí, jak ho máte nastaveno, určitě se spojte se svým poradcem nebo mě přímo kontaktujte.