Vyplatí se investovat do koupě vlastního bydlení právě teď? Ceny nemovitostí trhají rekordy, ale raketově stoupá také nájemné. Srovnejte všechna pro a proti nájemního bydlení a hypotéky a rozhodněte se správně. Upozorníme vás na největší výhody a nevýhody obou variant.

Milionový majetek nebo nic?

Hypotéka je velký finanční závazek obvykle na 20-30 let. Přesto se obecně vyplatí investovat do vlastního bydlení. 

S poslední splátkou hypotéky získáte nemovitost v hodnotě až několika milionů korun.

Pokud se rozhodnete zůstat v nájmu, za stejnou dobu vám nájemné z kapsy několik milionů vytáhne. Protože neinvestujete do svého, z vaší investice nezůstane nic.

Chytrá investice.

Nákup nemovitosti je výnosnou investicí s minimem rizik.

Když kupujete nemovitost, není to jen byt či dům. Je to investice do vaší budoucnosti. Hodnota nemovitostí v čase stoupá, a tím narůstá také váš majetek.

Sbalit se a jet.

Chcete se natrvalo, nebo alespoň na několik příštích let, usadit v konkrétním městě či místě? To je zásadní otázka, kterou by si měl položit každý, kdo uvažuje o vlastním bydlení. 

Když bydlíte v pronájmu, stačí ukončit nájemní smlouvu, vyrovnat účty a tradá. 

Ať už vás zláká neodolatelná pracovní nabídka, nový vztah nebo život v jiné zemi, nemusíte řešit prodej bytu ani hledat nájemníka. 

Dobrá pojistka nad zlato.

Mnoho českých rodin se obává snížení příjmu nebo jiných nečekaných událostí. Z nájmu se můžete odstěhovat do levnějšího bytu, ale co s hypotékou? 

Pokud prodáte nemovitost, nikdy neproděláte. Téměř vždy dostane zpátky přesně tolik, kolik jste zaplatili a někdy i více. 

Za 20-30 let se toho může přihodit opravdu spousta. Obavy ale nejsou na místě, většinu krizových situací pokryje dobrá pojistka. V největší nouzi můžete nemovitost prodat a hypotéku doplatit. Nárůst její hodnoty za 10 a více let pravděpodobně pokryje i výdaje zaplacené na úrocích. 

Bydlení podle vlastního gusta.

Chcete bydlet stylově a zařídit si interiér podle svého vkusu? Při rekonstrukci vlastního bydlení se meze nekladou. 

Investicí do rekonstrukce svůj majetek ještě zhodnotíte. 

Pokud se rozhodnete zvelebit nájemní bydlení, investujete své peníze do cizího. Všechny opravy a úpravy musí navíc schválit majitel nemovitosti.

Úspory a bonita rozhodují.

Kdo chce žádat o hypotéku, musí bance doložit své příjmy a zafinancovat obvykle minimálně 20 % hodnoty nemovitosti z vlastních úspor. Existují však i možnosti, kde vlastní prostředky nepotřebujete.

Při pronájmu nepotřebujete statisícové úspory. Stačí pár desítek tisíc na kauci a první nájemné.

Nemáte na vysněné bydlení dostatečné úspory? Potom je otázkou, jestli se spokojit s méně atraktivní nemovitostí, nebo zůstat v pronájmu a ještě několik let šetřit. 

Pravidelné splátky nebo nepředvídatelný nájem?

Po celou dobu fixace hypotéky máte jistotu, že na splátkách nezaplatíte ani o korunu navíc.

Úrokovou sazbu hypotéky můžete zafixovat na 10 let i více. Ani po uplynutí fixace se nemusíte obávat dramatického navýšení. Ba naopak, úrokové sazby mohou klesnout a splátka bude ještě nižší. 

Oproti tomu výše nájmů rok od roku stoupá. Nájemné v Praze meziročně stouplo o 3,8 %. Podobně jsou na tom i další velkoměsta. Protože poptávka po nájemním bydlení převyšuje nabídku, bude podle odhadů výše nájemného stoupat i v dalších letech.

Hypotéka nebo nájem?

Splátka hypotéky obvykle nebývá vyšší než nájem, který platíte dnes. 

Mnohdy naopak ještě ušetříte. Proč si tedy nepořídit vlastní bydlení? 

Pokud se chcete usadit, nenechte si ujet vlak. Obraťte se na svého hypotečního poradce a nechte si spočítat výši splátky. Hned budete vědět, jestli se vám hypotéka vyplatí. 

TIP: Obáváte se, že na nákup vlastního bydlení nemáte dost našetřeno? Zkušený hypoteční specialista ví, jak zajistit financování nákupu nemovitosti 100% hypotékou bez vlastních zdrojů v kterémkoliv věku. 

————————-

Nájemní bydlení

Výhody:

  • menší nároky na výši úspor
  • větší flexibilita, jednoduché stěhování

Nevýhody:

  • nejistota – nájemní smlouvu může majitel vypovědět
  • pravidelné zvyšování nájmu
  • investice do cizího majetku
  • málo možností pro opravy a úpravy nemovitosti

Vlastní bydlení

Výhody:

  • neplatíte nájem cizímu
  • investice do vlastního majetku
  • rekonstrukce téměř bez omezení
  • zhodnocení vložených financí v čase

Nevýhody:

  • v případě stěhování musíte nemovitost prodat či pronajmout