Řadě podnikatelů i zaměstnanců se již nyní kvůli pandemii koronaviru zásadně snížil příjem, důvodů je hned několik. Ať již setrvání zaměstnanců se svými dětmi doma na ošetřovném – to samé se týká podnikatelů, kteří však na ošetřovné nemají nárok – tak další restrikce, které znemožňují řadě občanů podnikat či pracovat. Na druhou stranu se stále více objevuje i jistá sounáležitost občanů i firem, ke kterým se postupně více či méně přidaly i české banky a některé již nyní odklad úvěrů přislíbily.

Doporučení na odklad splátek vzešlo z prezidia České bankovní asociace, které se konalo ve čtvrtek a zapojily se do něj všechny velké banky, tedy také Česká spořitelna, ČSOB nebo Raiffeisenbank. „Prezidium se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji. Současně byly zahájeny konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí,“ uvedla asociace.

Podívejte se na přehled bank, které se staví k odkladu splátek pozitivně a naopak přehled těch, které odklad z počátku nechtěly umožnit. Nutno zmínit, že prozatím informace ještě nejsou finální, neboť banky podmínky pro odklad stále ještě ladí.

Přehled bank, které vám umožní odklad splátek úvěru

Banky plánují pomoci klientům, jejichž příjmy negativně ovlivnila epidemie koronaviru. Primární pomoc by měla spočívat v odložením splátek spotřebitelských a hypotečních úvěrů, ale hodlají pomoci i dalšími bankovními službami.

Seznam bank, které budou ochotny poskytnout lidem zasažených koronavirem (snížená mzda, ošetřovné, nařízená karanténa atp.) odklad splátek:

 • Česká spořitelna
 • Raiffeisenbank
 • Hello bank
 • Komerční banka
 • Československá obchodní bank (ČSOB)
 • Expobank
 • Fio banka
 • Uni Credit Bank
 • Hypoteční banka
 • Sberbank

Jestliže se vám v důsledku koronaviru snížily příjmy, tak neváhejte vaši banku zavčas kontaktovat a situaci s ní začněte řešit a to nejlépe online.

Odklad splátek Česká spořitelna:

Česká spořitelna bude na svých webových stránkách https://www.csas.cz/cs/osobni-finance zveřejňovat podrobnější informace v průběhu tohoto týdne.

Zpráva z 13.3.2020

Umožníme vám odklad splátek hypoték a úvěrů

Máte-li u nás hypotéku nebo úvěr a v důsledku epidemie koronaviru jste se dostali do těžkostí se splácením, umožníme vám odklad splátek o 3 měsíce. Jak přesně o odklad požádat zveřejníme zanedlouho na našem webu a sociálních sítích.

Nabídneme rychlé překlenovací půjčky pro podnikatele

Ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a Ministerstvem průmyslu a obchodu umožníme podnikatelům rychlé čerpání překlenovacích úvěrů, abychom jim pomohli zmírnit nejtěžší ekonomické dopady epidemie. Na našem webu a sociálních sítích budeme brzy informovat o tom, jak o tyto půjčky zažádat.

Komerční banka:

Komerční banka má k odkladu splátek již na svých webových stránkách umístěn formulář https://www.kb.cz/cs/obcane/pujcky/odlozeni-splatek, jímž můžete o odklad požádat.

Vyjádření KB:

„Aktuální situace vyžaduje vysokou míru společenské i osobní solidarity. Rozhodnutí umožnit odklad splátek klientům, kteří se dostanou do potíží se svými příjmy, chápu proto jako zcela logický krok,“ uvedl Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky. „Současně připravujeme nabídku i některých dalších služeb, které pomohou našim zákazníkům snadněji překonat období nejistoty. Konkrétní nabídku zveřejníme v nejbližších dnech,“ dodal Jan Juchelka.

Komerční banka například zvažuje i umožnění výběru termínovaných vkladů předčasně a bez obvyklých sankčních poplatků.

Raiffeisenbank aktuálně:

Raiffeisen bank chystá tzv. platební prázdniny, což znamená, že nebude nutno, po nějakou dobu, platit úrok ani jistinu (celou splátku). Všechny případy se budou posuzovat dle potřeby s každým klientem individuálně.

Zpráva z 16.3.2020

Častou otázkou pro stávající klienty jsou i odklady splátek. V Raiffeisenbank vždy přistupujeme ke klientům s individuální péčí. Stejně tak se budeme snažit vyjít vstříc našim klientům, kteří se dostanou do finančních potíží, a pomoci jim i v současné nelehké situaci. Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a s maximálním respektem k individuálním potřebám klienta. Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou.

Konkrétní postup, jak přesně žádost podat, zveřejníme co nejdříve na webových stránkách banky a sociálních sítích.

Odklad splátek u Hello bank:

 • splátky bude možno odložit nejdříve od 4/2020
 • pro žádost o odložení je potřeba využít e-mail info@hellobank.cz
 • je nutno, aby byla žádost zaslána přímo z e-mailu, který hellobank eviduje
 • do předmětu e-mailu je potřeba napsat: „Odklad splátek z důvodu ztížené životní situace“
 • obsah žádosti stačí volnou formou, tj. do těla celého e-mailu stačí popsat vaší aktuální situaci, jak vás ekonomicky zasahuje, kolik jste schopni dočasně splácet z důvodu snížení příjmů, atd.
 • Žádosti se budou postupně zpracovávat, určitě počítejte s časovou prodlevou z důvodu vyšších požadavků, než je standardní.

Moneta Money Bank nebude odkládat splátky kvůli Covid-19?

Moneta Money Bank nejdříve vydala skrze mluvčí banky Zuzanu Filipovou toto prohlášení:

„Dnešní prohlášení prezídia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme.“ Následně vedení banky asi došlo, že by to nebyl úplně ideální marketingový tahák, brzy otočilo a i klienti Monety Money bank budou mít možnost odložení splátek úvěrů až o 3 měsíce.

Air bank – stále můžeme mít i banku rádi?

Podobně jako Moneta Money Bank zareagovala i jedna z nejvíce rostoucích českých bank – Air Bank, jejíž mluvčí Jana Karosová ve čtvrtek 12. března uvedla: „V tuto chvíli neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Už dnes našim klientům nabízíme možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení.“ Jak se toto prohlášení neslo v duchu hesla Air Bank „I banku můžete mít rádi“ necháme na vás. 

Po páteční poradě vedení Air Bank však bylo všechno jinak, a i Air Bank se přiklonila k možnosti odkladu splátek úvěrů až o 3 měsíce pro své klienty zasažené dopady epidemie koronaviru.

Registr dlužníků a odklad splátek

Předmětem častých dotazů byla obava se záznamu v registru dlužníků, pakliže by došlo k odkladu vašich splátek. Pokud tedy půjde o odklad splátek z důvodu epidemie koronaviru, žadatelé nemusí mít strach, nebudou podle České bankovní asociace v registru dlužníků zaznamenáni.

Samozřejmě proces odkladu splátek navržený ČBA, musí banky teprve zapracovat, což vyžaduje vytvoření metodických pokynů a nastavení technických procesů.

Budou kamenné pobočky bank otevřené?

Banky prakticky jednotně apelují na své klienty, aby řešili většinou svých požadavků elektronicky a fyzickou návštěvou nevystavovali sebe ani personál riziku nákazy.

Detaily k otevřeným pobočkám, otvíracím dobám a další informace hledejte na webových stránkách či infolince vaší banky.

Chcete poradit online?

Kontaktujte mě prostřednictvím formuláře níže.

Poradím:

 • Online prostřednictvím video konferenční schůzky
 • Emailem
 • Telefonicky