Důsledky ničivé vichřice znáte z amerických katastrofických filmů. V posledních letech se mohutný vítr nevyhýbá ani našim zeměpisným šířkám. Své o tom vědí všichni, kterým v únoru 2020 způsobila škody na majetku vichřice Sabine. Spolehlivé pojištění nemovitosti vám vytrhne trn z paty. Stačí vědět, jak v případě pojistné události postupovat, a na co si dát pozor při sjednání pojistky.

Jak správně nahlásit pojistnou událost?

Největší počet pojistných událostí má u nás na svědomí voda a vítr. Pojištění proti škodám způsobeným vichřicí proto bývá součástí základního pojištění nemovitosti. Pokud chcete náhradu škod čerpat z pojištění, je třeba postupovat podle předem daných kroků:

1. Zdokumentujte škody

Jako první vemte do ruky foťák mobil nebo kameru. Všechny škody pečlivě zaznamenejte. Budete mít v ruce důkazní materiál a předejdete jakýmkoliv pozdějším pochybnostem. 

2. Kontaktujte pojišťovnu

Co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu nebo pojišťovacího poradce a škodu ohlaste. Pokud byste s ohlášením škody bezdůvodně vyčkávali, můžete přijít o část pojistného plnění. 

V případě katastrof bývají linky přetížené. Pokud nechcete čekat na telefonu dlouhé hodiny, využijte internetové formuláře, které mají pojišťovny na svých stránkách. 

3. Vyčkejte s opravou škod

Pokud vám vichřice poškodila dům či auto, určitě se chcete pustit do oprav nejlépe okamžitě. To by se ale nemuselo vyplatit. S odstraněním škod a opravami vyčkejte, dokud nedostanete souhlas pojišťovny. Zničené věci také nevyhazujte, poslouží jako důkaz pro likvidátora pojišťovny.

Výjimkou jsou pouze škody, které ohrožují bezpečnost, zdraví nebo životní prostředí. Pokud vám například vichřice vytloukla okna, nemusíte na nic čekat. Nezapomeňte však škody dobře zdokumentovat.

Pojišťovna je povinná uhradit také náklady související s odvrácením dalších škod nebo zmírněním následků do výše pojistných limitů. Na účet pojišťovny půjdou také náklady za odklizení trosek z hygienických, ekologických a bezpečnostních důvodů. 

Na co si dát pozor při sjednání pojistky?

Mnoho klientů pojišťoven v případě živelné katastrofy nedosáhne na plnou náhradu škody. Důvodem jsou mezery v pojištění, které nepokryjí všechna rizika, a nízké pojistné limity. 

Pojištění vedlejších staveb

Pokud uzavíráte pojištění nemovitosti, pečlivě si zjistěte podmínky. Měli byste vědět, na co se pojištění vztahuje. Pokud máte drahý skleník, kůlnu nebo třeba zimní zahradu, můžete si je pojistit jako vedlejší stavby. 

Pojištění odpovědnosti

V souvislosti s pojištěním nemovitosti nabízí pojišťovny také pojištění odpovědnosti. Když například vichřice porazí strom na vaší zahradě, a ten spadne na sousedovu kůlnu, pojišťovna škodu uhradí. Pokud byste ale pojištění odpovědnosti neměli, úhrada škody půjde z vaší peněženky. 

Havarijní pojištění

Pokud živel poškodí vaše auto, škody se mohou vyšplhat do desítek až stovek tisíc. Jestli máte sjednané havarijní pojištění, můžete spát klidně. Pokud ale o havarijním pojištění neuvažujete, můžete si sjednat připojištění proti živlům ke svému povinnému ručení. 

Pojištění domácnosti

Škody v domácnosti mohou být dražší než stržená střecha. Jestli vám pojišťovna tyto ztráty nahradí, záleží od konkrétního znění vaší pojistky. Některé starší pojistky neobsahují pojištění atmosférických srážek. To může být kamenem úrazu, pokud vám strženou střechou do domu nateče voda a zničí veškeré vybavení domácnosti. 

Trn z paty vám může vytrhnout také pojištění domácnosti, je dobré si ale pohlídat výši spoluúčasti a výši pojistných limitů. Je dobré nezapomenout také na pojištění oken, která přijdou snadno k úhoně. Komplexní pojistka už záchází do detailů, a pokryje například také zničení potravin v lednici a mrazáku, pokud dojde k dlouhodobějšímu výpadku proudu. 

Pojistné limity

Problematické bývají často nízké pojistné limity. Výše limitů by měla odpovídat aktuální hodnotě nemovitosti a nejlépe i vybavení domácnosti. U podpojištěných domácností hrozí v případě živelné pohromy riziko, že velká část výdajů na opravy půjde za vámi. Náklady se přitom mohou vyšplhat do statisíců či milionů.

Háčků v pojistných smlouvách může být více. Projděte si svou stávající smlouvu a přečtěte si pojistné podmínky. Pokud chcete mít jistotu, že pojištění pokryje všechna rizika, poraďte se s nezávislým finančním poradcem.