Pojištění – zatímco jedni na něj nedají dopustit, jiní jej považují za zbytečnost. Ve skutečnosti je dobrá pojistka jako záchranná vesta, která vás spolehlivě ochrání v případě nečekaných událostí. Spousta z nás má ale s pojištěním špatnou zkušenost. Kdo ještě v životě neuzavřel špatnou smlouvu a nenechal se zlákat zaručeně výhodnými podmínkami?

Všichni to známe. Uzavřete pojistku, posíláte pravidelné platby a věříte, že jste chránění. Když se ale opravdu něco přihodí, pojišťovna najde kličku, aby se vyhnula pojistnému plnění. Stačí malá mezera ve smlouvě a nemáte nárok na nic. Vyhazovat peníze za špatné pojištění nedává smysl. Proto vám dnes prozradíme nejčastější kličky a háčky, na které vás pojišťovny mohou nachytat.

Opravdu potřebujete pojištění?

Možná si říkáte, na co vlastně potřebuji pojištění? Jsou lidé, kteří za pojištění nikdy neutratili ani korunu. Život je ale plný překvapení. Nikdo neví, co se stane v příští minutě. Pokud přijde nemoc, úraz, živelná pohroma nebo třeba jen parta zlodějů, s vaším životem to může pořádně zamávat. Přemýšleli jste o tom, jak dlouho by vám vydržely peníze, kdybyste nemohli chodit do práce? Málokdo má naspořeno tolik peněz, aby mohl pohodlně žít, zajistit chod domácnosti a běžné fungování rodiny po dobu několika měsíců či dokonce let. Pokud máte dobrou pojistku, může spát klidně. Máte jistotu, že ať vás v životě potká cokoliv, nezůstanete bez prostředků. 

Jak vybrat spolehlivou pojistku?

Dobře si promyslete, k čemu pojištění uzavíráte. Neexistuje totiž univerzální pojištění, které se hodí pro každého. Roli hraje nejen vaše povolání, ale třeba také koníčky, plány do budoucna nebo rodinný stav. Dobrý poradce vám bude naslouchat, abyste společně našli to nejlepší řešení.

Kde bývá zakopaný pes?

Pokud sjednáváte pojištění, pročtěte si dobře pojistné podmínky. Nebojte se ptát na věci, kterým nerozumíte a nenechte se do podpisu tlačit uspěchaným poradcem či pracovnicí pojišťovny. Mezer v pojistné smlouvě může být celá řada. Opatrní byste měli být především na nejrůznější výluky a další podmínky. 

Hvězdičky pod čarou a další podmínky

Pozorně si přečtěte, kdy a jak je potřeba hlásit pojistnou událost pojišťovně. Zajímat by vás mělo také pojistné plnění – tedy jak dlouho a v jaké výši vám pojišťovna bude vyplácet peníze. Nezapomeňte si také přečíst všechny poznámky pod čarou, které mohou zásadně ovlivnit podmínky pojistného plnění. Text psaný drobným písmem totiž mnohdy ukrývá zásadní informace.

Výluky a kličky

Úrazové pojištění a pojištění pracovní neschopnosti

U tohoto typu pojištění můžete narazit na výluku zdravotních komplikací s páteří nebo úrazů a nemocí z povolání. Často také chybí pojištění zdravotních komplikací, které jste začali řešit už před podpisem smlouvy. Právě v těchto bodech je ale riziko pojistné události vysoké. V některých smlouvách chybí také pojištění trvalých následků a invalidity, které mohou citelně zamávat s vaší finanční situací a životním standardem. Před rizikem chudoby se můžete chránit sjednáním doživotní poúrazové renty. Pozorně si ale přečtěte informaci o procentu trvalých následků, od kterého máte nárok na pojistné plnění. Čím je procento nižší, tím více jste chránění.

Pojištění domácnosti a nemovitosti

Než uzavřete smlouvu, promyslete si, jestli chcete do pojistného plnění zahrnout také škody na cizím majetku. Typickým příkladem je například situace, kdy prasklá hadice od pračky vytopí nejen vaši koupelnu, ale také sousedy. Ošemetné bývají také další podmínky, kterým je třeba věnovat pozornost. Představte si třeba situaci, kdy vám vichřice strhne část střechy. Pojišťovna vám ale škodu odmítne uhradit. V podmínkách totiž máte uvedeno, že musí jít o vítr o síle maximálně 6. Beaufortova stupně, což podle posudku nesplňujete. 

Cestovní pojištění

U pojištění na cesty pečlivě projděte rozsah krytí. Pokud se na dovolené chystáte potápět, sjíždět řeku nebo třeba jezdit na koni, nejspíš budete potřebovat připojištění pro rizikové sporty. Součástí základní nabídky pojištění nemusí být ani obyčejný výlet na hory. Před sjednáním pojištění raději proberte se svým poradcem všechny aktivity, které si na dovolené chcete užít.