Škudlit peníze pod matrací se nevyplácí. Každý den totiž vlivem inflace ztrácí na hodnotě. Kam ale finance odkládat, aby je nespolkla inflace a zároveň byly kdykoliv k dispozici? Jednou z možností jsou spořicí účty. Na trhu se aktuálně objevil nový vítěz, který nabízí zhodnocení 1,6 % p.a.

Král spořicích účtů

Jedná se o nabídku banky Expobank CZ, která právě zvýšila úročení vkladů svých klientů na běžném účtu na 1,6 % p.a. Žádné poplatky, žádná další „ALE”. Všechny transakce a výběry ze všech bankomatů doma i ve světě jsou zdarma. Výhodný úrok bude platit minimálně do konce tohoto roku. 

Při výběru spořicího účtu se vždy ptejte, do jaké částky jsou finance zhodnocovány vyšším úrokem. Důležité jsou také informace, do kdy úrok platí, jestli je vedení účtu zpoplatněno a jaké jsou další podmínky.

(Ne)výhodné spořicí účty

Dostávat peníze za to, že vám na účet chodí výplata či další vklady vypadá lákavě. Jsou ale spořicí účty opravdu tak výhodné?

Pravda je taková, že inflace průměrně dosahuje 2 %. Tím pádem i při zdánlivě výhodném úroku 1,6 % vaše finance stále ztrácejí na hodnotě. Krásně to dokládá tabulka inflace za posledních několik let.

Kdy se spořicí účty (ne)vyplatí?

Pokud chcete své finance zhodnotit, položte si nejprve několik otázek.

●    Jaké větší nákupy v budoucnu plánujete?

●    Kdy budete peníze potřebovat?

Vezměte si papír a tužku a napište si seznam. Budete do roka kupovat novou pračku/ledničku? Chcete si odkládat na dovolenou nebo spořit na nové auto? Nebo snad uvažujete o pořízení nového bydlení? A co spoření dětem na studia? Nezapomeňte také na běžné měsíční výdaje a rezervu. Ke každé položce si napište, kdy a kolik peněz budete potřebovat.

Váš seznam může vypadat třeba takto:

  • Běžná spotřeba / rezerva 28 000 Kč hned
  • Pračka 8 000 Kč 5 let
  • Lednička 15 000 Kč 4 roky
  • Varna deska 5 000 Kč 5 let
  • Dovolená u moře 50 000 Kč 1 rok
  • Nové auto 15 0000 Kč 5 let
  • Pořízení vlastního domu 400 000 Kč 10 let
  • Peníze na studium dětí 300 000 Kč 14 let

Finance, které potřebujete hned, ponechte na běžném účtu. Peníze, které budete potřebovat do 2 let, vložte na spořicí účet. U výdajů, které plánujete v horizontu 3-7 let, se už spořicí účty nevyplatí. Zvažte spíše krátkodobé investice, jako jsou konzervativní fondy, dluhopisy, terminované vklady či stavební spoření. U cílů v horizontu 8 a více let vsaďte na dlouhodobější strategie. Vyplatí se vám například investování do podílových fondů.