Žadatele o hypotéku posuzují banky přísným metrem. Získat úvěr na nové bydlení nemusí být tak jednoduché ani když máte dostatek vlastních úspor. Důvodem pro zamítnutí žádosti o hypotéku je často nedostatečná bonita – tedy schopnost úvěr splácet. Přečtěte si, jak banky posuzují příjmy a připravte se na nejčastější záludnosti hypoték.

Hypotéky a příjmy ze zaměstnání

Při žádosti o hypotéku musíte doložit své příjmy a jejich zdroj. Nejlepší a nejjednodušší cesta za hypotékou vede přes zaměstnanecký poměr. Stálé zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou je pro banku signálem, že své závazky budete schopni splácet.

Smlouva na dobu určitou je při posuzování bonity méně šťastnou variantou. Na změnu pracovní smlouvy ale čekat nemusíte. Stačí zvolit správnou banku, která vám vyjde vstříc.

Pokud pracujete na DPČ nebo DPP a hypotéku se rozhodnete řešit na vlastní pěst, můžete se potýkat s problémy. V mnoha bankách nepochodíte, proto se raději obraťte na zkušeného hypotečního specialistu. Poradí vám, ve které bance uspějete, nebo doporučí vhodnou alternativu pro financování vašeho nového bydlení.

Úvěry pro živnostníky

Jste OSVČ a zajímá vás, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky? OSVČ mají reálné příjmy mnohdy větší než zaměstnanci, přesto je jejich cesta za hypotékou složitější.

Banky obvykle požadují daňová přiznání za poslední rok či dva. Při výpočtu bonity vycházejí buďto ze zisku, nebo započítávají procenta z obratu.

Protože se většina živnostníků snaží vykazovat co nejnižší příjmy, často na vysněnou hypotéku nedosáhnou. Další minus je pro banku také nestálost příjmů. Rozhodně ale není nutné házet flintu do žita. Dobrý finanční poradce může najít řešení i z této složité situace. 

Hypotéka vs sociální dávky

Jak je to s hypotékou v případě, kdy nemáte příjem ze zaměstnání ani z podnikání? Co když jste právě na mateřské nebo pobíráte invalidní důchod? Většina bank bez problémů uzná jako příjem rodičovský příspěvek i plný invalidní důchod. 

Pokud ale právě pobíráte mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte jen částečný invalidní důchod nebo pobíráte jiné dávky, při žádosti o hypotéku můžete narazit. Dobrý finanční poradce je v tomto případě učiněným pokladem.

Není banka jako banka

Jedna zamítnutá žádost o hypotéku ještě nemusí znamenat prohru. Podmínky jednotlivých bank se totiž výrazně liší. Co v jedné bance neprojde, v druhé může vyjít bez potíží.

Pokud uvažujete o hypotéce, najděte si dobrého finančního poradce. Protože má hypoteční trh a podmínky bank dobře zmapované, ušetří vám spoustu času. Pomůže vám také propočítat optimální výši splátky a dobu splácení s ohledem na vaše příjmy a výdaje. Díky tomu budete mít jistotu, že pravidelná splátka váš rodinný rozpočet příliš nezatíží.

TIP: Pokud se obáváte, že vaše příjmy banka neuzná nebo nebudou na vysněnou hypotéku stačit, ještě nemusí být nic ztraceno. Možností je celá spousta – od přizvání spoluručitele přes zástavu jiné nemovitosti až po změnu typu úvěru. Poraďte se se svým finančním poradcem a hned bude vědět, která možnost je pro vás nejvýhodnější.