Zatímco se ekonomika potýká s prvními dopady boje s pandemií nemoci COVID-19 v podobě propadu prodejů, poklesu cen komerčních nemovitostí, rostoucími náklady a dluhy, zlato pokračuje ve své úspěšné cestě vzhůru a podle odhadů tento trend jen tak neopustí.

2. říjen 2020, Praha – Třetí čtvrtletí zapsalo do historie zlata nový rekord. Cena zlata dne 6. srpna 2020 dosáhla úrovně 2 074 USD za trojskou unci a překonala tak své historické maximum z roku 2011 o více jak 150 USD. Zlato do té doby kontinuálně posilovalo 9 týdnů, a to je nejdelší období trvalého růstu za posledních 10 let. Všichni do jednoho jsou však přesvědčeni, že to je teprve začátek. Ten pravý a soustavný růst ceny zlata je teprve před námi.

Situace v ekonomice pořád připomíná první a poslední plavbu legendárního Titaniku, kdy se po nárazu do ledovce v podpalubí topili první pasažéři, ale na horních palubách se ještě tancovalo. Zatím si nikdo neuvědomuje, co vypnutí ekonomiky v březnu a nyní nastupující druhá vlna pandemie s celosvětovým hospodářstvím udělá. Meziroční propad prodeje automobilů se pohybuje kolem 30 %. Automobilky jsou tahounem nejen evropské ekonomiky. Nyní sice již pracují v normálním režimu, ale vyrábějí na sklad. Všichni začínají šetřit a nová auta nikdo nekupuje. Pokles zaznamenaly i ceny komerčních nemovitostí. Samy realitní agentury nyní mluví o 20% propadu cen kanceláří a komerčních prostor. Ceny komerčních nemovitostí jsou vždy cenově nejcitlivější. Rezidentní nemovitosti cenově reagují vždy až se zpožděním. Důvod je jasný. Opustit kancelář je jednodušší než opustit byt či dům, kde bydlíme. Pokles cen všech nemovitostí je však již blízko. Doba odkladu splátek hypoték skončí na podzim a teprve poté se ukáže, kolik domácností není schopno splácet hypotéky a banky budou nuceny zbavovat se těchto nemovitostí.

Jedním z nejdůležitějších signálů pro institucionální i- drobné investory, který jasně říká, že zlato je tím pravým aktivem, které bude v následujících letech zářit, je investice Warrena Buffetta do jednoho z největších těžařů zlata, společnosti Barrick Gold. Jeho investiční fond na konci srpna oznámil, že nakoupil za více než půl miliardy dolarů akcie této společnosti. Je to znamení, že Warren Buffett, který byl k držení zlata spíše skeptický, změnil svoji strategii a zlato považuje za důležitý díl svého portfolia. Důležité je uvědomit si, také to, že Věštec z Omahy, jak je také někdy Warrenu Buffettovi přezdíváno, nekoupil zlato papírové, ale de facto zlato fyzické. Těžaři zlata totiž neprofitují z obchodů s papírovým zlatem, ale jen z růstu poptávky po zlatě fyzickém. Zároveň se americký investor zbavil důležitých podílů v amerických bankách, a to JP Morgan, Wells Fargo a kompletně prodal svůj podíl v investiční bance Goldman Sachs.

Změnilo se chovaní nejen soukromých investorů, ale i centrálních bank a institucí. Americká centrální banka FED ve třetím čtvrtletí oznámila změnu své politiky a náhledu na inflaci a nezaměstnanost. Dříve sledovala především úroveň inflace a teprve následně nezaměstnanost. Nyní oznámila, že nejdůležitějším ukazatelem bude úroveň nezaměstnanosti a podle té bude upravovat svoji politiku. Jinými slovy tak řekla, že nemá problém s vyšší inflací, když udrží zaměstnanost. To je další argument pro vlastnictví zlata, protože zlato je ochránce hodnoty již od starověku. Je jasné, že vyšší inflace má pomoci snížit obrovský dluh, který je nyní v zájmu zachování stability ekonomiky stále navyšován. Inflace v rozumné míře může fungování ekonomiky pomoci. Nutí firmy i soukromé osoby utrácet, protože peníze stále ztrácí část své hodnoty a není dobré je držet na účtech bank. Na druhou stranu se míra inflace může velice rychle vymknout kontrole. Jedním z příkladů je Libanon, dříve přezdívaný Švýcarskem východu, kde ještě v loňském roce nebyla inflace téměř žádná a tento rok dosahuje 25 %. Dalším příkladem může být Turecko, kde poptávka po fyzickém zlatě překonává všechny rekordy a důvodem je masivní znehodnocování turecké měny. Prezident Erdogan je poté nucen obracet pozornost obyvatel k něčemu jinému a uchyluje se tak k vyvolávání konfliktů nejen s tradičním soupeřem Řeckem, ale nyní se i zapojuje do bojů o Náhorní Karabach, kde soupeří s Ruskem, které podporuje Arménii, kdežto Turecko je na straně Ázerbájdžánu.

Nejdůležitější událostí do konce roku budou americké prezidentské volby. A to nejen volby samotné, ale spíše následné sčítání hlasů a změny ve výsledcích, které mohou přinést hlasy zaslané korespondenčně. Tento způsob hlasování bude v současné době daleko více využíván, než tomu bylo v minulosti, a prezident Trump, který nyní ztrácí na svého soupeře více než 10 %, se nechal slyšet, že tyto hlasy bude zpochybňovat. To může přinést do volby hlavy státu, s nejsilnější ekonomikou a největším politickým vlivem, chaos a nejistota může podpořit další rozdmýchávání nepokojů, které jsou již nyní v USA na denním pořádku.

Proto nejen Warren Buffett kupuje zlato. Poptávka po fyzickém zlatě je stále vysoká a jeho držení může být v nejistém světě jedinou jistotou, která nám pomůže ochránit naši svobodu a nezávislost.

Cenné kovy ve 3. čtvrtletí 2020

Zlato – V srpnu zlato zaznamenalo svoji nejvyšší historickou hodnotu. Na konci čtvrtletí oslabilo k hodnotě 1 900 USD za unci. Aktuální ceny je vhodné využít pro další nákupy. Odhady analytiků ohledně dalšího vývoje cen jsou různé, ale žádný z nich nehovoří o ceně pod hranicí 2 000 USD za trojskou unci. Některé odhady ceny zlata v příštím roce se pohybují u hranice 5 000 USD.

Stříbro – Cena stříbra se zatím pohybuje pod očekáváním. Je daleko od svých historických maxim. Brzdou růstu jeho ceny je především obava z ekonomického propadu. Stříbro je na rozdíl od zlata z 50 % kovem průmyslovým. Jeho cena může prudce vzrůst, především však v důsledku spekulací. Poté je potřeba reagovat velice rychle a stříbro spíše prodat než dlouhodobě držet. Volatilita ceny je u tohoto kovu nebezpečně vysoká.

Platina – Hlavním hybatelem ceny platiny je stále poptávka z automobilového průmyslu. Za první pololetí letošního roku vykázaly evropské automobilky propad prodeje ve výši 48 %. Celkový pokles za první tři čtvrtletí bude odhadem dosahovat přes 30 %. Doly v Jižní Africe již těží dle standardních režimů, proto jsou dodávky na trh plynulé, což také nepřispívá k růstu ceny. Podpora je u hranice 800 USD za unci, pokles ceny se naopak čeká vždy po překonání hranice 950 USD. Z dlouhodobého hlediska je pro platinu zajímavý vývoj vodíkového pohonu, kde hraje platina důležitou roli.

Palladium – Cenu palladia také nejvíce ovlivňuje poptávka ze strany automobilového průmyslu. Ta je v důsledku nástupu krize značně omezená. Důležitým trhem pro palladiové katalyzátory je USA, kde se prodává nejvíce benzínových motorů hned po Číně. Cenu palladia proto negativně ovlivnilo nařízení guvernéra Kalifornie, ve kterém oznámil, že od roku 2035 se nebudou moci na území státu prodávat nové automobily se spalovacím motorem. Další negativní zprávou je, že v USA se příští rok očekává 15% propad prodejů osobních automobilů. S plynulou dodávkou od těžařů v Jižní Africe je toto tlak na snížení světové ceny palladia.

Zdroj: Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

14. 10. 2020

Chcete poradit online?

Kontaktujte mě prostřednictvím formuláře níže.

Poradím:

  • Online prostřednictvím video konferenční schůzky
  • Emailem
  • Telefonicky
  • FB chat